O autorze
Poznaj nasze działania w zakresie planowania, zakupu i optymalizacji mediów.

Ewolucja Ludzkości: Wolność. Równość. Blockchain.

pixabay.com
Historia rozwoju społeczeństwa zna bardzo wiele teorii zarządzania powołanych po to żeby wykorzenić wadę ludzkości i zrobić ludzi szczęśliwymi! Ich zwolennicy, czy to anarchiści czy autorytaryści uważają, że właśnie ich ideologia jest poprawna i wszystkie inne są pełne wad i pomyłek. Żadna ideologia nie proponuje narzędzi za pomocą których ludzkość będzie miała piękną przyszłość, a nieprzyjęcie nowego ładu i istnienia oponentów proponują dusić metodami represji lub po prostu nie brać ich pod uwagę. Jeżeli nie potrafią walczyć z dysydentami, to wchodzi w grę rozpatrywanie narzędzi dla zmiany społeczeństwa. Jednym a takich magicznych narzędzi jest blockchain. Ktoś się zgodzi, a ktoś określi to jako wariactwo. Więc trzeba wszystko rozłożyć po pólkach.

Blockchain – łańcuch bloków- zdecentralizowana i rozproszona baza danych w modelu open source w sieci internetowej o architekturze peer-to-peer (P2P) bez centralnych komputerów i niemająca scentralizowanego miejsca przechowywania danych, służąca do księgowania poszczególnych transakcji, płatności lub zapisów księgowych, zakodowana za pomocą algorytmów kryptograficznych. W istocie blockchain to swoisty zdecentralizowany i rozproszony rejestr transakcji lub mówiąc inaczej jest to zdecentralizowana platforma transakcyjna w rozproszonej infrastrukturze sieciowej. Blockchain to publiczny i jawny rejestr do którego dostęp może uzyskać każdy (https://pl.wikipedia.org/wiki/Blockchain). Blockchain często porównują z internetem dzięki jego zdolności do zmiany świata. W chwili obecnej firmy muszą utrzymywać ogromny zespół pracowników: adwokaci, notariusze, prawnicy, bankierzy i inni, żeby zawrzeć i potwierdzić działania typu: realizowanie wypłaty pensji, sprzedaż mieszkania i t.d. Technologia blockchain pozwala wykonać całą tą pracę automatycznie przez co likwiduje zapotrzebowanie na pośredników. W ostatnich latach blockchain stał nie stał się technologią komputerową mającą ograniczone koło zastosowania, a pojęciem filozoficznym, które może być wykorzystywane w jakiejkolwiek dziedzinie działalności społeczeństwa. W szczególności może on być z powodzeniem wykorzystywany w procesach budowlanych i do reformowania systemu zarządzania jak i społeczeństwa w całości.

Blockchain w praktyce.
Bitcoin – (ang. bit-minimalna jednostka informacyjna i coin – moneta) – system płatności, na podstawie P2P (peer-to-peer) technologii.


Zasady blockchain zbudowane na otwartym protokole przekazywania danych. System wykorzystuje jednoimienną rozliczeniową jednostką „bitcoin” – pierwszą i najbardziej znaną kryptowalutę. Główną cechą bitcoina jest jego całkowita decentralizacja.
Koncepcja bitcoina po raz pierwszy była opisana w technicznym dokumencie, który został opublikowany 31 października 2008 roku. Autorem tego dokumentu był Satoshi Nakamoto, jednak do chwili obecnej nie wiadomo kto dokładnie się kryje pod tym imieniem – czy to jedna osoba czy grupa ludzi którzy razem to współtworzyli. Bitcoin – stosunkowo młody fenomen, mimo to możliwości jego wykorzystania dla płatniczych transakcji i kupna realnych towarów i usług są duże.

Co nas bardzo denerwuje i przeszkadza, mimo „kontroli ze strony organów państwowych”, „biurokracji” itd.? – Korupcja! Właśnie ona. Na dzień dzisiejszy w jej schematach przepływa tyle pieniędzy, że jeżeli wyprowadzi się je z cienia to kraj o średniej wielkości będzie w stanie spłacić swój dług zewnętrzy, rozwinąć prawie wszystkie gałęzie godpodarki i jeszcze zostanie na iPhone dla każdego mieszkańca. Ale co jest najciekawsze – z korupcją bardzo ciężko walczyć, zwłaszcza metodami tradycyjnymi. Nawet w Singapurze, który jest sławny w swoim stanowczym antykorupcyjnym ustawodawstwie, zjawiska korupcji nie da się wykorzenić do końca. Biuro ds. korupcji nie zostało zamknięte i nawet prosi o zwiększeniu ilości pracowników i podwyższenie budżetu. Powód jest prosty – brak możliwości aby udowodnić fakt skorumpowania urzędników, bo w dzisiejszym świecie łapówki w gotówce przynosi się do zainteresowanego już w niewielu krajach.


Co zmieni się jeśli zaczniemy używać blockchain? Na początek – można śledzić ruch finansów, dóbr materialnych, papierów wartościowych itd. z punktu A (osoba zainteresowana) do punktu B (łapówkarz). Jeżeli zaczniemy śledzić za pomocą blockchain rodzinne relacje biznesowe to z pewnością zobaczymy, że dana fabryka, która wygrywa przetarg na dostawę jakiegoś produktu lub usługi, nagle przekazuje część pakietu kontrolnego akcji do ‘’babci, babcia do kuzynki kochanki szefa, kuzynka do kochanki, a kochanka do szefa komisji przetargowej’’. Natomiast siostra synowej szefa komisji nagle zaczęła jeździć do piekarni na Bugatti Veyron. W przypadku śledzenia takich przypadków za pomocą blockchain organy ścigania otrzymują wszystkie potrzebne informację dla działania i bez śledztwa które czasami trwa latami. Oprócz tego, blockchain może być stosowany w zarządzaniu mieniem publicznym, przy wynajęciu lub sprzedaży.

Jest jeszcze jeden projekt z użyciem blockchain w dziedzinie socjologii i politologii – system E-Vox. Opracowuje go firma Ambisafe na bazie platformy Ethereum. Według pierwotnej koncepcji, E-Vox działa w oparciu o smart-contacts i może być używany w referendach i wyborach przedstawicieli do organów władzy wszystkich szczebli – od rady ds. rolnictwa, do parlamentu. W teorii wyborcy będą mogli głosować za pomocą dowolnego urządzenia z dostępem do internetu, a weryfikacja będzie za pomocą kart identyfikacyjnych, „kluczy” elektronicznych lub nawet odcisków palca. Można by pomyśleć, że zmiany które blockchain jest w stanie wnieść w życie społeczno-polityczne są tak piękne, że aż nierealne, ale to jedynie pokazuje brak wiedzy na ten temat. Jednak wiele ludzi na całym świecie wciela w życie podobne projekty, między innymi, Víta Jedličkę który jest założycielem mikronacji położonej między Chorwacja a Serbią na zachodnim brzegu Dunaju, gdzie cały system zarządzania jest zbudowany na blockchain. Adam Kaleb Ernest, założyciel projektu „Follow My Vote”, również blockchain. Entuzjastka Susanne Tarkowski Tempelhof, która wierzy, że blockchain może zmienić funkcjonowanie wielu państw! To ludzie, którzy wierzą w to, że zmian w życie nie można wnieść z zewnątrz metodami brutalnymi. Społeczeństwo powinno się rozwijać i blockchain jest następnym szczeblem na drabinie ewolucji ludzkości!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...