O autorze
Poznaj nasze działania w zakresie planowania, zakupu i optymalizacji mediów.

Ukraińcy na polskim rynku pracy- zatrudniać czy nie?

pixabay.com
Można spotkać przeróżne zdania na temat zatrudniania obcokrajowców, szczególnie osób z Ukrainy. Polski rynek pracy coraz bardziej się rozwija i coraz więcej obcokrajowców można spotkać na przeróżnych stanowiskach pracy: ekspedient, pracownik biurowy, kelner, koordynator i mnóstwo innych. Oczywiście nie tylko osoby pochodzenia ukraińskiego zajmują podobne stanowiska. Firmy również chętnie zatrudniają osoby z innych krajów. Ale w obecnej sytuacji na polskim rynku pracy największy procent zatrudnionych osób z innych krajów przypada właśnie na kraj sąsiedzki, czyli Ukrainę. W niniejszym artykule odpowiadam na pytanie- „czy warto zatrudniać Ukraińców?”.

W ciągu ostatnich paru lat do Polski przyjechało wielu obcokrajowców, w tym Ukraińców. Polska czymś ich wabi i z jakiegoś powodu wybrali właśnie ten kraj dla stałego lub tymczasowego pobytu. Ktoś zamierza skończyć studia, znaleźć pracę i inwestować swoje siły, nie tylko w Polskę. Niektórzy przyjeżdżają na parę miesięcy, żeby dorobić i polepszyć swoje warunki życiowe na Ukrainie. Jakie są zalety zatrudniania Ukraińca na jakiekolwiek stanowisko w firmie?

1. Bliskość językowa i kulturowa.

Polacy i Ukraińcy są bardzo między sobą podobni w tradycjach, zachowaniach, mentalności, kulturze i kwestiach językowych. Bliskość terytorialna i wspólna historia ukształtowały nasze dzieje bardzo podobnie.

2. Łatwość zatrudnienia – uproszczone przepisy dla pracowników z Ukrainy.

W przypadku pracowników z Ukrainy obowiązują uproszczone procedury zatrudnienia. Nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na pracę i przeprowadzania tzw. testu rynku pracy. Wystarczy oświadczenie pracodawcy o zamiarze zatrudnienia. Jedyne ograniczenie to czas pracy pracownika ukraińskiego w Polsce.


3. Silna motywacja do pracy

Ukraińcy czasami przyjeżdżają do Polski i mają jeden cel – zarobić jak najwięcej w jak najkrótszym czasie. Powoduje to ogromną motywację do podjęcia pracy i zwiększa wydajność człowieka w pracy. W takiej sytuacji człowiek się stara wykonać pracę na 100%. Również jest zmotywowany do pracy w nadgodzinach, wolnych dniach i w święta, żeby właśnie zarobić maksimum w minimum czasu.


4. Atrakcyjne dla pracodawcy warunki finansowe

Nie jest tajemnicą, że Ukraińscy pracownicy często się zgadzają na trochę niższe stawki i wynagrodzenia, ponieważ dla nich i tak są to dużo lepsze zarobki od tego co by mogli zarobić na Ukrainie. Jest to zaletą dla pracodawców oczywiście, ale czasami pracodawcy pod tym względem traktują pracowników z Ukrainy nieuczciwie. Niestety taka dyskryminacja jest często spotykana, ale jeżeli chodzi o pracowników narodowości polskiej lub jakiejkolwiek innej, to zawsze znajdzie się ktoś do pracy za niższą stawkę na miejsce człowieka który odmówił pracy z tego powodu.

Negatywnym czynnikiem dla pracodawcy przy zatrudnianiu obcokrajowców może być ciągła zmiana kadr. Czasami to jest stresujące dla firmy i pracodawcy - każde parę miesięcy zatrudniać nowe osoby.
Kolejnym pozytywnym czynnikiem jest to, że pracodawca podejmując współpracę z osobą z Ukrainy ułatwia dla siebie proces wdrażania kolejnych pracowników w pracę. Wynika to z tego, że zdarzają się czasem sytuacje, że ktoś jest chętny do pracy, dysponuje potrzebnym doświadczeniem i cechami, ale dopiero się uczy języka polskiego i ciężko jest z taką osobą się dogadać. W takiej sytuacji na pomoc zawsze może przyjść już zatrudniony pracownik który pomoże, podpowie, wyszkoli taką osobę w bardziej zrozumiały dla niej sposób.
Większość firm na Polskim rynku posiada tylko dobre doświadczenia w zakresie zatrudniania osób z Ukrainy, nadal chętnie przyjmują je do pracy i zyskują na tym więcej niż można sobie wyobrazić. Nie da się uniknąć negatywnego doświadczenia w procesie zatrudniania jak i w czasie współpracy, ale narodowość bardzo rzadko odgrywa w tym jakąkolwiek
rolę.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...