O autorze
Poznaj nasze działania w zakresie planowania, zakupu i optymalizacji mediów.

Employer Branding a internet- co warto wiedzieć?

fot. Pixabay
Employer branding czyli inaczej marka pracodawcy to bardzo ważny element rozwoju i marketingu każdej firmy chcącej osiągać co raz wyższe poziomy działalności lub utrwalać swoją pozycję na rynku. Działania tej strategii mają prowadzić do jak najlepszego odbioru marki jako pracodawcy przez pracowników oraz potencjalnych pracowników. Pracodawca taki ma się kojarzyć z ‘’pracą z wyboru’’, a nie z ‘’brakiem innych możliwości, brakiem lepszych perspektyw’’. Można wyszczególnić dwie sfery Employer Brandingu- wewnętrzną i zewnętrzną. Wewnętrzna jest kierowana do obecnych pracowników zaś zewnętrzna do potencjalnych. Obydwie są tak samo ważne.

Employer Branding Wewnętrzny

Wewnętrzny Employer branding powinien skupiać się na tym aby pracownikom pracowało się jak najlepiej, aby mieli w pracy komfort psychiczny, dobrą atmosferę i spokój ducha. Dlaczego jest to tak ważne? Przede wszystkim dlatego, że ich samopoczucie bardzo często przekłada się na odbiór firmy przez klientów. W każdym biznesie jakaś jego część (mniejsza lub większa) opiera się na kontakcie z klientem. W tym dziale firmy pozytywny odbiór pracodawcy przez jego pracowników jest niejednokrotnie decydującym elementem tego czy dany klient coś od nas kupi lub czy już po zakupie wróci do nas ponownie. Jeśli pracownik będzie czuł się niekomfortowo, nie będzie lubił swojej pracy, prawdopodobnie będzie to po nim widać, po jego sposobie mówienia, odnoszeniu się do klientów, po efektywności jego pracy. W dzisiejszych czasach klienci są niezmiernie wymagający, a co za tym idzie nie umknie ich uwadze nawet najdrobniejsza opryskliwość, nieuwaga bądź po prostu zły humor osoby, która ich obsługuje. Taki klient najprawdopodobniej nie będzie zadowolony, nie kupi od nas produktu czy usługi lub nie wróci do nas ‘’po więcej’’.
W dobie wszechobecnego internetu niezadowoleni, zdenerwowani, stłamszeni psychicznie pracownicy stanowią dla pracodawcy dodatkowe zagrożenie. Dają upust swoim emocjom i frustracji w social mediach, na przeróżnych portalach i forach internetowych. Tam, pozostawieni sami sobie, bez żadnej kontroli mogą zrobić swojemu pracodawcy naprawdę czarny PR. Oczywiście faktem jest, ze nie wszystkie negatywne wpisy pochodzą od pracowników bądź byłych pracowników, często zmasowane akcje ‘’hejtu” przeprowadza konkurencja aby podebrać zainteresowane pracą u atakowanej firmy osoby bądź po prostu zniszczyć jej opinię w sieci. Można z tym walczyć, chociaż łatwo nie jest i najlepiej nie robić tego na własną rękę. Trzeba dokładnie wiedzieć jak się za takie sprawy zabrać, obrać odpowiednią strategię, a także mieć doświadczenie w tego typu działaniach. Jak widać, nie jest to prosta rzecz dlatego najlepiej zlecić ją agencji, która zajmuje się tym kompleksowo, tj. Warsaw Media House, która ma w tej dziedzinie spore doświadczenie.

Dziś do internetu mają dostęp niemalże wszyscy, potencjalni klienci sprawdzają opinie o produktach i usługach, a potencjalni pracownicy o swoim przyszłym pracodawcy. W wielu przypadkach natomiast klient chce sprawdzić opinię o samej marce. W swoich zawziętych poszukiwaniach natrafia w końcu na forum dotyczące pracy w tej firmie. Widzi multum negatywnych wpisów. Czy dalej chce kupić ten produkt lub usługę? W części przypadków zapewne nie robi to na ludziach wrażenia i dopóki produkt/usługa ma pochlebne opinie w internecie nie zwracają oni uwagi na nic innego. Natomiast co raz więcej konsumentów uważa, że nie kupią nic od firmy, która traktuje swoich pracowników nie fair, która nie daje im atrakcyjnego środowiska do rozwoju i kariery, gdyż jest to po prostu niezgodne z ich poglądami i sumieniem.
Mając powyższe na uwadze warto zagwarantować swoim podwładnym atrakcyjne warunki pracy, komfort psychiczny i przyjazną atmosferę. Dobrym rozwiązaniem jest organizowanie dla nich konkursów i akcji, przygotowanie programów rozwojowych oraz przekonanie ich, że przełożonym można ufać i że mają realny wpływ na to co dzieje się w firmie.

Employer Branding Zewnętrzny


Zewnętrzny Employer Branding niejako wiąże się z jego wewnętrzną formą. To jak firmę opiszą obecni bądź byli pracownicy będzie miało wpływ na jej odbiór przez potencjalnych pracowników. Dlatego warto zadbać o tych pierwszych.

Zewnętrzna forma Employer Brandingu skupia się na kreowaniu pozytywnego wizerunku pracodawcy. Kluczowa jest tu odpowiednia forma rekrutacji i dotarcie do jak największej liczby zainteresowanych.

Tak jak było już wspomniane niezwykle ważny w dzisiejszych czasach jest internet. To w dużej mierze za jego pomocą firma dociera do swoich potencjalnych pracowników. Rozpoczynając rekrutację powinniśmy wystawić jak najwięcej dobrze zredagowanych, mających w sobie ‘’to coś’’ ogłoszeń rekrutacyjnych. ‘’To coś’’ czyli klucz do pozyskania jak największej ilości aplikantów. Coś co sprawi, ze nasze ogłoszenie zostanie zauważone, będzie się wyróżniało i będzie nieszablonowe. Warto zwrócić uwagę na jego treść, powinna oddawać ducha i specyfikę firmy.


Kolejną formą rekrutacji są social media, lecz jest to opcja dla odważnych. Jeśli firma chce budować wizerunek swojej marki jako pracodawcy w social mediach musi być otwarta na dialog, argumenty i uzbroić się w sporą dozę cierpliwości. Internauci lubią wchodzić w dyskusje, zaczepiać, podpuszczać, jeśli nie umie się w to ‘’grać’’, lepiej odpuścić kreowanie marki w social mediach.

Ostatnią internetową opcją jest optymalizacja stron pod kątem SEO. Promocja w ofert pracy wyszukiwarkach internetowych oraz optymalizacja zakładki kariera pod kątem zgodności z wyszukiwarkami to niezwykle skuteczne, ale wciąż w niedoceniane w Polsce narzędzia komunikacji z kandydatami. Umożliwiają dotarcie do bardzo wyselekcjonowanej grupy specjalistów. Zapewniają bardzo szybkie i bezpośrednie dotarcie do kandydata z naszą ofertą i promocję firmowej strony kariera.

Widzimy więc jak ważne jest budowanie marki jako pracodawcy. W obecnej chwili sytuacja na rynku pracy idzie bardziej w kierunku rynku pracownika, nie pracodawcy. Co oznacza, że każda firma chcąca pozyskać cennych, kompetentnych pracowników powinna wziąć pod lupę komfort pracy swoich obecnych pracowników, poczytać opinie jakie krążą o niej w sieci i objąć konkretną strategię.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie